Fırında Patatesli Tavuk incik

Malzemeler;
1 paket tavuk incik

2-3 adet patates

2-3 adet kuru soğan

1-2 adet havuç

tuz

karabiber

kırmızı pul biber veya toz biber

2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

1 adet fırın torbası

Fırında Patatesli Tavuk incik

Tavukların sayısına ve sevilme durumuna göre patates, kuru soğan ve havuçları soyalım ve orta boy iseler sadece ikye bölüp genişçe bir kaba alalım. Havuçları da iri parçalar halinde keselim. Soğan ve patatesleri küçük kesmeyin çünkü tavuklarla birlikte pişecekleri için fazlaca pişip dağılmalarını istemiyoruz. sadece ortadan ikiye bölmeniz yeterli olacaktır. Patatesler büyük ise 4e bölünüz. Üzerlerine, tuz, karabiber, kırmızı biber ve zeytinyağını döküp elinizle şöyle bi karıştırın ve üzerindeki sos malzemesinin tüm sebzelere bulanmasını sağlayın.

Fırın poşetini bir fırın kabının içerisine oturttuktan sonra içine sosladığınız sebzeleri dökün. Ardından sebzelerden artan sosun içerisine tavuk incikleri de tek tek her tarafını güzelce bulayarak fırın torbasına yerleştirin. Eğer sos az kaldıysa ekleme yapın. Tüm tavukları fırın torbasına yerleştirdikten sonra ağzını bağlayın. Fırın torbasının üzerini bir iğne yardımı ile birkaç yerden delin (3-4 yerden delmeniz yeterli olacaktır).

Hazırladığınız sebzeli tavuk incikleri 190 dereceye ayarlanmış fırında yaklaşık 50-60 dakika kadar pişirin. Fırın torbanız yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere, balon gibi şişecektir 🙂

Sürenin sonunda fırından alın ve torbayı keserek çıkarın. Tüm malzemeyi fırına koyduğumuz fırın kabının içerisine döktükten sonra, yemeği tekrar fırına verip yaklaşık 20 dakika üzerleri nar gibi kızarana kadar daha pişirmeye devam edelim.

***Üzerini kızartma işlemini yapmadan da direk torbadan çıkarıp servis edebilirsiniz.

Üzerleri kızardıktan sonra, yemeğimizi farklı bir servis kabına almaya gerek kalmadan öylece, fırın kabı ile birlikte sofraya getirerek servis edebililiriz. Yanında pirinç pilavı ile birlikte fırında patatesli tavuk incik oldukça lezzetli ve çocukların da bayıldığı bir yemek.afiyet olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir